Pranešėjų apsauga

Pagrindas teikti informaciją apie pažeidimą – ją teikiančio asmens turima informacija apie pažeidimą Mažeikių rajono šeimos ir vaiko gerovės centre.

Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas nustato apie pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją ir atskleidimą.

Įgyvendinant šį įstatymą, Mažeikių rajono šeimos ir vaiko gerovės centre įdiegtas vidinis informacijos apie pažeidimus teikimo kanalas, kuriuo informacija apie pažeidimus teikiama dėl:

1) pavojaus visuomenės saugumui ar sveikatai, asmens gyvybei ar sveikatai;
2) pavojaus aplinkai;
3) kliudymo arba neteisėto poveikio teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams ar teismams vykdant teisingumą;
4) neteisėtos veiklos finansavimo;
5) neteisėto ar neskaidraus viešųjų lėšų ar turto naudojimo;
6) neteisėtu būdu įgyto turto;
7) padaryto pažeidimo padarinių slėpimo, trukdymo nustatyti padarinių mastą;
8) kitų pažeidimų.

Atkreiptinas dėmesys, jog vidinis pranešimų kanalas nėra skirtas skundams, prašymas ar pranešimams pateikti siekiant apginti išskirtinius asmeninius interesus, todėl nelaikomas pranešimu.

Asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą, pranešimą kompetentingam subjektui gali pateikti šiais būdais:
1. Tiesiogiai atvykęs į Mažeikių rajono šeimos ir vaiko gerovės centrą adresu: Mažeikiai, Laisvės g. 83, 113 kabinetą;
2. Atsiųsdamas pranešimą paštu. Siunčiant pranešimą paštu po Mažeikių rajono šeimos ir vaiko gerovės centro pavadinimu turi būti nurodoma žyma „KOMPETENTINGAM SUBJEKTUI ASMENIŠKAI“;
3. Atsiųsdamas pranešimą elektroninio pašto adresu:  pranesk@mazeikiugloboscentras.lt Mažeikių rajono šeimos ir vaiko gerovės centro direktoriaus įsakymu įstaigoje paskirtas kompetentingas subjektas – Mažeikių rajono šeimos ir vaiko gerovės teisininkė – Lina Visockienė, Tel. +370 443 20 110.

 

Kompetentingas subjektas užtikrina vidinio informacijos apie pažeidimus teikimo kanalo funkcionavimą, nagrinėja juo gautą informaciją apie pažeidimus, teikia konsultacijas dėl Įstatymo ir Aprašo nuostatų taikymo.

Rekomenduojame pranešimą apie pažeidimą teikti užpildant Vidinio informacijos apie pažeidimus teikimo kanalo ir jo funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašo 2 priedo nustatytos formos pranešimo formą.

Nesilaikant pranešimo formos reikalavimo, pranešime privaloma nurodyti, kad pranešimas teikiamas vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymu ir nurodyta pateikiama konkreti informacija apie pažeidimą, atitinkanti Pranešėjų apsaugos įstatyme nustatytus požymius:
1. kas, kada, kokiu būdu ir kokį pažeidimą rengiasi daryti, daro ar padarė ir pan.;
2. sužinojimo apie pažeidimą datą ir aplinkybes;
3. savo vardą, pavardę, asmens kodą arba gimimo datą, jeigu asmens kodo neturi, darbovietę, kitus kontaktinius duomenis;
4. jei įmanoma, pateikia bet kokius turimus dokumentus, duomenis ar informaciją, atskleidžiančią galimo pažeidimo požymius.

Kompetentingas subjektas nenagrinėja pranešimų ir apie tai praneša informaciją apie pažeidimą pateikusiam asmeniui, jeigu:
1. Pateikta informacija apie pažeidimą neatitinka Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatų;
2. Pranešimas grindžiamas akivaizdžiai tikrovės neatitinkančia informacija;
3. Asmuo kreipiasi pakartotinai dėl tų pačių aplinkybių, kai prieš tai pateiktas pranešimas apie pažeidimą Apraše nustatyta tvarka buvo išnagrinėtas ir dėl jo priimtas sprendimas.


Atkreiptinas dėmesys, jog asmeniui, pateikusiam informaciją apie pažeidimą, bus taikomas konfidencialumas, bet ne anonimiškumas.


Reikalavimas užtikrinti konfidencialumą netaikomas, kai:

1. To raštu prašo asmuo, pateikiantis arba pateikęs informaciją apie pažeidimą;
2. Asmuo pateikia žinomai melagingą informaciją.

Asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą Mažeikių rajono šeimos ir vaiko gerovės centre, neprivalo būti visiškai įsitikinęs apie pranešamų faktų tikrumą, jam nekyla pareiga vertinti, ar pažeidimas, apie kurį praneša, atitinka nusikalstamų veikų ar kitų teisės pažeidimų, kaip jie apibrėžti teisės aktuose, požymius. Asmuo už žalą, atsiradusią dėl informacijos apie pažeidimą pateikimo, atsako tik tokiu atveju, jei įrodoma, kad asmuo negalėjo pagrįstai manyti, kad jo teikiama informacija yra teisinga.

Žinomai melagingos informacijos, taip pat valstybės, tarnybos ar profesinę paslaptį sudarančios informacijos apie pažeidimą pateikimas nesuteikia informaciją apie pažeidimą pateikusiam asmeniui garantijų pagal Pranešėjų apsaugos Įstatymą. Žinomai melagingą informaciją pateikęs arba valstybės, tarnybos paslaptį ar profesinę paslaptį atskleidęs asmuo atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

Translate »
Skip to content